Catalase from bovine liver
SIGMA/C1345 - powder, suitable for cell culture, 2,000-5,000 units/mg protein
Synonym: H2O2:H2O2 oxidoreductase
CAS Number: 9001-05-2
EC Number: 232-577-1
MDL Number: MFCD00081483
Product Type: Chemical
| biological source | bovine liver |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H10O3/c1-2-12-9(11)7 |
| InChI key | NUVBSKCKDOMJSU-UHFFFAOYSA |
| isoelectric point | 5.4 |
| mol wt | tetramer ~250 kDa |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | wet ice |
| SMILES string | O(CC)C(=O)c1ccc(cc1)O |
| specific activity | 2,000-5,000 units/mg protein |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| UniProt accession no. | P00432 ![]() |
| Application: | Catalase acts as a natural antioxidant to study the roles of reactive oxygen species in gene expression and apoptosis. It has also been used to protect against oxidative damage to proteins, lipids, and nucleic acids. Industrially, catalzes have been used to remove hydrogen peroxide added to milk and cheese, in textile bleaching, and to examine its positive effects on the viability of DNA-repair mutants of E. coli. Catalase from bovine liver may be used:
|
| Application: | Catalase from bovine liver is used for the following applications: • Gel filtration • Analytical filtration on Ultrogel and glycerol gradient centrifugation • Size exclusion chromatography (HPLC)-HPLC analysis of estrogen receptor • Enzyme assays • Alcohol oxidase activity |
| Biochem/physiol Actions: | Catalase, an antioxidant enzyme found in all aerobic organisms, catalyzes the degradation of hydrogen peroxide, a byproduct of metabolic processes, into less harmful water and oxygen. It can also react with alkylhydrogen peroxides, such as methylperoxide and ethylperoxide and the second H2O2 molecule can be replaced by methanol, ethanol, propanol, formate and nitrate as a hydrogen donor. Catalase enzyme uses either iron (Fe) or manganese (Mn) as cofactor, and are classified as Fe-CAT or Mn-CAT. |
| Biochem/physiol Actions: | This product doesn not need any activators, but it is inhibited by 3-amino-1-H-1,2,4 triazole, cyanide, azide, hydroxylamine, cyanogens bromide, 2-mercaptoethanol, dithiothreitol, dianisidnie and nitrate. |
| Disclaimer: | Solutions of catalse should not be frozen. Frozen solution will result in a 50-70% loss of activity. |
| General description: | CAT (catalase) is an endogenous antioxidant enzyme, thus conferring protection to cells against damage by ROS (reactive oxygen species). In humans, this gene is localized to chromosome 11p13, which is composed of 12 introns and 13 exons. |
| General description: | Research Area: Cell Signaling Catalase from bovine liver is a tetramer consisting of 4 equal subunits each with a 60 kDa molecular weight. Each of these subunits contains iron bound to a protoheme IX group. The enzyme will also strongly bind to NADP, where NADP and the heme group are within 13.7 angstroms. |
| Other Notes: | One unit will decompose 1.0 μmole of H2O2 per min at pH 7.0 at 25 °C, while the H2O2 conc. falls from 10.3 to 9.2 mM, measured by the rate of decrease of A240. |
| Packaging: | 1, 10, 100 g in poly bottle |
| Preparation Note: | This product is a powder suitable for cell culture with activity at 2,000-5,000 units/mg. The enzyme is soluble in 50 mM potassium phosphate buffer at 1 mg/mL and pH 7.0. |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H334 |
| Precautionary statements | P261 - P284 - P304 + P340 + P312 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| activity | specific activity: 2,000-5,000 units/mg protein |
| Storage Temp. | −20°C |
| Enzyme Commission (EC) Number | 1.11.1.6 ( BRENDA ![]() ![]() |
| UNSPSC | 12352204 |


