Cholic acid
SIGMA/C1129 - from bovine and/or ovine, ≥98%
Synonym: 3α,7α,12α-Trihydroxy-5β-cholanic acid; Cholanic acid
CAS Number: 81-25-4
Empirical Formula (Hill Notation): C24H40O5
Molecular Weight: 408.57
EC Number: 201-337-8
MDL Number: MFCD00003672
Linear Formula: C24H40O5
Product Type: Chemical
| application(s) | pharmaceutical |
| assay | ≥98% |
| biological source | bovine and/or ovine |
| description | anionic |
| form | powder |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C24H40O5/c1-13(4-7-21( |
| InChI key | BHQCQFFYRZLCQQ-OELDTZBJSA |
| mol wt | 408.57 g/mol |
| mp | 200-201 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| shipped in | ambient |
| SMILES string | [H][C@@]12C[C@H](O)CC[C@] |
| solubility | water: soluble 0.175 g/L at 25 °C |
| storage temp. | room temp |
| Application: | Dietary cholic acid has been used in a study to assess its effect on colonic epithelial cell proliferation. It has also been used in a study to investigate extractions and comparisons of human erythrocyte ghosts. |
| Application: | Non-denaturing ionic detergent used for extraction of membrane proteins. |
| Biochem/physiol Actions: | Bile Acid |
| General description: | Cholic acid is a major primary bile acid produced in the liver which facilitates fat absorption and cholesterol excretion. It is a non-denaturing ionic detergent. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | 200-201 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12161900 |

