Conalbumin from chicken egg white
SIGMA/C0755 - Substantially iron-free
Synonym: Ovotransferrin
CAS Number: 1391-06-6
EC Number: 215-727-0
MDL Number: MFCD00130856
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (agarose gel electrophoresis) |
| biological source | chicken egg white |
| form | powder |
| Quality Level | 200 ![]() |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | protein quantification: suitable |
| UniProt accession no. | P02789 ![]() |
| Application: | Conalbumin from chicken egg white has been used: • as ovotransferrin standard in 96?well microplate assay to investigate on ovotransferrin-like activity in the plasma of wild birds • to examine its effects on osteoclastogenesis • to study its partitioning in aqueous two-phase systems |
| Biochem/physiol Actions: | Conalbumin/ovotransferrin plays a key role in avian natural immunity. It has the ability to prevent bacterial growth and possesses immunomodulatory functions. Ovotransferrin also exhibits antimicrobial and antioxidant activities. |
| General description: | Conalbumin is an iron-binding protein. It is mainly present in the egg white of hen. It is also termed as ovotransferrin. It is a member of the transferrin iron-binding glycoproteins family. Ovotransferrin is also known an an acute?phase protein (APP)in some organisms. It is the second main protein found in egg white. |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 mg in poly bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H334 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P342 + P311 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 42/43 |
| Safety Statements | 36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (agarose gel electrophoresis) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352202 |


