Ethylhexadecyldimethylammonium bromide
SIGMA/C0636 - ≥98% (non-aqueous titration)
Synonym: Cetyldimethylethylammonium bromide; Dimethylethylhexadecylammonium bromide
CAS Number: 124-03-8
Empirical Formula (Hill Notation): C20H44BrN
Molecular Weight: 378.47
EC Number: 204-672-8
MDL Number: MFCD00011774
Linear Formula: [CH3(CH2)15N+(CH3)2CH2CH3]Br-
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (non-aqueous titration) |
| composition | C16, ~85% (balance stearyl (C18) homolog) |
| description | cationic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C20H44N.BrH/c1-5-7-8-9 |
| InChI key | VUFOSBDICLTFMS-UHFFFAOYSA |
| mol wt | 378.47 g/mol |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Br-].CCCCCCCCCCCCCCCC[N+ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Ethylhexadecyldimethylamm |
| General description: | Ethylhexadecyldimethylamm |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥98% (non-aqueous titration) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161900 |



