N-Butyl-N-(4-hydroxybutyl)nitrosamine
SIGMA/B8061 - ISOPAC®, ≥90% (GC)
Synonym: BBN; N-
CAS Number: 3817-11-6
Empirical Formula (Hill Notation): C8H18N2O2
Molecular Weight: 174.24
MDL Number: MFCD00059008
Linear Formula: C8H18N2O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% (GC) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H18N2O2/c1-2-3-6-10( |
| InChI key | DIKPQFXYECAYPC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N(N=O)(CCCCO)CCCC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | N-Butyl-N-(4-hydroxybutyl |
| Biochem/physiol Actions: | Carcinogen used to induce urinary bladder cancer in animal models. The result of exposure is histologically comparable to human urinary bladder tumorigenesis. Used in chemopreventative studies. |
| Disclaimer: | Injecting any compatible solvent permits preparation of any desired strength solution without exposure. |
| Legal Information: | Isopac is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 1 g in serum bottle |
| Packaging: | Packaged in a 100 mL serum bottle with butyl rubber stopper and aluminum tear seal. |
| Preparation Note: | Dissolving the contents in 100 mL of solvent yields a 1% solution. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H350 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P264 - P270 - P301 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 45-22 |
| Safety Statements | 53 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 296.6 °F |
| Flash Point(C) | 147 °C |
| Purity | ≥90% (GC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352116 |



