DL-Aspartic acid
SIGMA/A9006 - ≥99% (TLC)
Synonym: (±)-2-Aminosuccinic acid
CAS Number: 617-45-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7NO4
Molecular Weight: 133.10
EC Number: 210-513-3
MDL Number: MFCD00063083
Linear Formula: HOOCCH2CH(NH2)COOH
Product Type: Chemical
| application(s) | cell analysis peptide synthesis |
| assay | ≥99% (TLC) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H7NO4/c5-2(4(8)9)1-3 |
| InChI key | CKLJMWTZIZZHCS-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC(CC(O)=O)C(O)=O |
| solubility | 1 M HCl: soluble |
| Biochem/physiol Actions: | DL-Aspartic acid (DL-Asp) is a racemic mixture of the proteinogenic amino acid L-aspartate and the non-proteinogenic amino acid D-aspartate. DL-Aspartic acid is used in studies on factors and conditions that enhance semen and sperm quality. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (TLC) |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

