L-Aspartic acid
SIGMA/A8949 - BioXtra, ≥99% (HPLC)
Synonym: (S)-(+)-Aminosuccinic acid; (S)-Aminobutanedioic acid
CAS Number: 56-84-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H7NO4
Molecular Weight: 133.10
EC Number: 200-291-6
MDL Number: MFCD00002616
Linear Formula: HO2CCH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| anion traces | chloride (Cl-): ≤0.05% |
| sulfate (SO42-): ≤0.05% | |
| assay | ≥99% (HPLC) |
| cation traces | Al: ≤0.0005% |
| Ca: ≤0.001% | |
| Cu: ≤0.0005% | |
| Fe: ≤0.0005% | |
| K: ≤0.005% | |
| Mg: ≤0.0005% | |
| Na: ≤0.005% | |
| NH4+: ≤0.05% | |
| Pb: ≤0.001% | |
| Zn: ≤0.0005% | |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.1% |
| impurities | ≤0.0005% Phosphorus (P) |
| ≤0.1% Insoluble matter | |
| InChI | 1S/C4H7NO4/c5-2(4(8)9)1-3 |
| InChI key | CKLJMWTZIZZHCS-REOHCLBHSA |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CC(O)=O)C(O)=O |
| solubility | 1 M HCl: 0.5 M, clear, colorless |
| Application: |
|
| Biochem/physiol Actions: | L-Aspartic acid is a natural proteinogenic amino acid that may be used in the formulation of cell culture media and in protein and polypeptide synthesis systems and procedures. L-Aspartic acid, an NMDA receptor agonist and non-specific glutamate receptor agonist, is used to differentiate and study the mechanisms of NMDA receptors. |
| Biochem/physiol Actions: | Principal neurotransmitter for fast synaptic excitation. |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% (HPLC) |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

