Agar
SIGMA/A8678 - suitable for plant cell culture
Synonym: Agar-agar; Gum agar
CAS Number: 9002-18-0
EC Number: 232-658-1
MDL Number: MFCD00081288
Linear Formula: (C12H18O9)n
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture |
| biological source | algae (Rhodophyceae) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H24O9/c1-5-8(16)13- |
| InChI key | GYYDPBCUIJTIBM-DYOGSRDZSA |
| mp | 80-90 °C (1.5% in water) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O1[C@@H]([C@@H]([C@@H]([C |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | cell culture | plant: suitable |
| transition temp | transition temp 27-37 °C (1.5%) |
| Application: | Washed agar has been used: • as a supplement (0.9% w/v) to Murashige and Skoog basal medium for plant growth • in the preparation of cocultivation medium for Agrobacterium tumefaciens mediated transformation in maize (Zea mays) hybrid Hi-II • as a component in the complete medium to regenerate protoplasts of Piriformospora indica • as a clean agar medium to culture Synechococcus WH7803 strain |
| Biochem/physiol Actions: | Agar is an ester of sulfuric acid in a linear galactan form, that makes it soluble in hot water and insoluble in cold. Washed agar contain less impurities and low level of nutrients. |
| General description: | Agar or Agar-agar is one of the major components found in the cell wall of red algae. It is a polysaccharide complex, comprising about 70% agarose and 30% agaropectin. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Preparation Note: | Washed |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| mp | 80-90 °C (1.5% in water) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 50405901 |

