D-Alanine
SIGMA/A7377 - ≥98% (HPLC)
Synonym: (R)-2-Aminopropionic acid
CAS Number: 338-69-2
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7NO2
Molecular Weight: 89.09
EC Number: 206-418-1
MDL Number: MFCD00008077
Linear Formula: CH3CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | detection peptide synthesis |
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C3H7NO2/c1-2(4)3(5)6/h |
| InChI key | QNAYBMKLOCPYGJ-UWTATZPHSA |
| mp | 291 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C[C@@H](N)C(O)=O |
| solubility | H2O: soluble |
| Application: | • as an amine donor for ω-transaminase mediated (R)-amination • as a substrate for the treatment of • to measure the heat capacity of |
| Biochem/physiol Actions: | D-Alanine is the non-proteinogenic form of alanine which is used in bacterial cell wall biosynthesis. D-Alanine is used to study the specificity and kinetics of alanine racemase(s) (alaR). |
| General description: | Alanine is a non essential amino acid. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| mp | 291 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

