L-Aspartic acid β-hydroxamate
SIGMA/A6508 - serine racemase inhibitor
Synonym: AAH; HDX; LAH
CAS Number: 1955-68-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8N2O4
Molecular Weight: 148.12
MDL Number: MFCD00050389
Linear Formula: C4H8N2O4
Product Type: Chemical
| application(s) | detection |
| assay | >98% |
| color | white to yellow |
| form | powder |
| InChI | 1S/C4H8N2O4/c5-2(4(8)9)1- |
| InChI key | ZBYVTTSIVDYQSO-REOHCLBHSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CC(=O)NO)C(O)=O |
| storage temp. | −20°C |
| Packaging: | 1 g in poly bottle |
| Packaging: | 100 mg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | >98% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

