N-Acetyl-L-tryptophanamide
SIGMA/A6501
Synonym: NATA
CAS Number: 2382-79-8
Empirical Formula (Hill Notation): C13H15N3O2
Molecular Weight: 245.28
EC Number: 219-189-8
MDL Number: MFCD00005646
Linear Formula: C13H15N3O2
Product Type: Chemical
| application(s) | detection |
| assay | ≥98% |
| color | white to off-white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C13H15N3O2/c1-8(17)16- |
| InChI key | HNGIZKAMDMBRKJ-LBPRGKRZSA |
| mp | 194-196 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)N[C@@H](Cc1c[nH]c2c |
| storage temp. | −20°C |
| Biochem/physiol Actions: | N-Acetyl-L-tryptophanamid |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | 194-196 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352209 |

