Agar
SIGMA/A1296 - microbiology tested, suitable for plant cell culture, suitable for cell culture, powder
Synonym: Agar-agar; Gum agar
CAS Number: 9002-18-0
EC Number: 232-658-1
MDL Number: MFCD00081288
Linear Formula: (C12H18O9)n
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture agriculture food and beverages life science and biopharma microbiology microbiology |
| biological source | algae (Rhodophyceae) |
| synthetic | |
| form | powder |
| ign. residue | 2.0-4.5% |
| InChI | 1S/C14H24O9/c1-5-8(16)13- |
| InChI key | GYYDPBCUIJTIBM-DYOGSRDZSA |
| mol wt | 203.23 g/mol |
| packaging | pkg of 1 kg |
| pkg of 100 g | |
| pkg of 500 g | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O1[C@@H]([C@@H]([C@@H]([C |
| storage temp. | room temp |
| suitability | microbiology tested |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| cell culture | plant: suitable | |
| microbiological culture: suitable | |
| protein purification: suitable | |
| transition temp | congealing temperature <38 °C (1.5% in H2O) |
| Application: | Agar is commonly employed in research for:• agar plates for microbiology, such as Tryptic soy broth or TSB Agar plates for bacterial cell culture • 50% Murashige-Skoog or MS medium (basal MS)for growing plant seedlings • micropropagation of Pistacia lentiscus or Lentisk, for shoot initiation |
| Features and Benefits: | • High-quality agar powder for general use in research • Suitable for microbiology applications to culture bacteria and other microorganisms • Suitable for plant cell culture for horticultural science and biotechnology • Easily prepare and autoclave for a solid or semi-solid media at 6 - 12g/L |
| Other Notes: | For additional information on our range of Biochemicals , please complete this form . |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 5, 10, 25 kg in poly drum |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 50405901 |

