Aphidicolin from Nigrospora sphaerica
SIGMA/A0781 - ≥98% (HPLC), powder
Synonym: APC
CAS Number: 38966-21-1
Empirical Formula (Hill Notation): C20H34O4
Molecular Weight: 338.48
MDL Number: MFCD00083214
Linear Formula: C20H34O4
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | neoplastics |
| viruses | |
| assay | ≥98% (HPLC) |
| color | white |
| form | powder |
| InChI | 1S/C20H34O4/c1-17(11-21)1 |
| InChI key | NOFOAYPPHIUXJR-APNQCZIXSA |
| mode of action | DNA synthesis | interferes |
| mp | 227-233 °C (lit.) |
| optical activity | [α]27/D +12°, c = 1 in methanol(lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | [H][C@@]12CC[C@@]3([H])[C |
| solubility | DMSO: 10 mg/mL (stable at least six weeks at −20°C.) |
| ethanol: 1 mg/mL (stable at least a week at 4°C.) | |
| H2O: insoluble | |
| methanol: 10 mg/mL | |
| storage temp. | 2-8°C |
| Biochem/physiol Actions: | Aphidicolin is an antibiotic, a potent antiviral and antimitotic agent and DNA polymerase inhibitor. |
| Disclaimer: | Estimated shelf-life is two years. For optimal stability, it should be protected from light and stored desiccated. |
| Features and Benefits: | This compound is a featured product for Apoptosis research. Click here to discover more featured Apoptosis products. Learn more about bioactive small molecules for other areas of research at sigma.com/discover-bsm . |
| Packaging: | 1, 5, 10 mg in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% (HPLC) |
| mp | 227-233 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |

