Cedar oil
SIGMA/96090
Synonym: Cedarwood oil
CAS Number: 8000-27-9
MDL Number: MFCD00132766
Product Type: Chemical
| density | 0.940-1.000 g/mL at 20 °C |
| 0.952 g/mL at 25 °C (lit.) | |
| form | oil |
| lipid type | oils |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| Application: |
|
| Biochem/physiol Actions: | Cedar oil demonstrates antimicrobial activity against anaerobic bacteria and yeast, as assessed by a standardized broth assay . |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 100, 250 mL in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 38 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Density | 0.940-1.000 g/mL at 20 °C; 0.952 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352211 |

