sn-Glycerol 3-phosphate lithium salt
SIGMA/94124 - ≥95.0% (TLC)
Synonym: D-Glycerol 1-phosphate lithium salt; L-Glycerol 3-phosphate lithium salt
CAS Number: 17989-41-2 (free acid)
Empirical Formula (Hill Notation): C3H9O6P · xLi+
Molecular Weight: 172.07 (free acid basis)
MDL Number: MFCD00236373
Linear Formula: C3H9O6P · xLi+
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% (TLC) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C3H9O6P/c4-1-3(5)2-9-1 |
| InChI key | AWUCVROLDVIAJX-GSVOUGTGSA |
| lipid type | phosphoglycerides |
| optical activity | [α]/D +2.0±0.5°°, c = 1 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [P](=O)(OC[C@H](O)CO)(O)O |
| storage temp. | −20°C |
| Biochem/physiol Actions: | Glycerol 3-phosphate (G3P) is an important intermediate of carbohydrate and lipid metabolic pathways. It is produced from glycerol by glycerol kinase or from dihydroxyacetone phosphate by glycerol 3-phosphate dehydrogenase. G3P may enter the G3P shuttle to generate NAD+, or may be converted to glyceraldehyde 3-phosphate and enter glycolysis or the lipid biosynthesis pathway. Ugp-dependent transport system for G3P in E. coli. |
| Biochem/physiol Actions: | Metabolite in glycerolipid metabolism and glycerophospholipid metabolism. Ugp-dependent transport system for G3P in E. coli. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (TLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |

