Sodium phosphate dibasic solution
SIGMA/94046 - BioUltra, 0.5 M in H2O
Synonym: Disodium hydrogen phosphate solution; di-Sodium hydrogen phosphate solution
CAS Number: 7558-79-4
Empirical Formula (Hill Notation): HNa2O4P
Molecular Weight: 141.96
MDL Number: MFCD00003496
Linear Formula: Na2HPO4
Product Type: Chemical
| λ | 0.5 M in H2O |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤10 mg/kg |
| sulfate (SO42-): ≤50 mg/kg | |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing |
| cation traces | Al: ≤1 mg/kg |
| As: ≤0.1 mg/kg | |
| Ba: ≤1 mg/kg | |
| Bi: ≤1 mg/kg | |
| Ca: ≤5 mg/kg | |
| Cd: ≤1 mg/kg | |
| Co: ≤1 mg/kg | |
| Cr: ≤1 mg/kg | |
| Cu: ≤1 mg/kg | |
| Fe: ≤1 mg/kg | |
| K: ≤20 mg/kg | |
| Li: ≤1 mg/kg | |
| Mg: ≤1 mg/kg | |
| Mn: ≤1 mg/kg | |
| Mo: ≤1 mg/kg | |
| Ni: ≤1 mg/kg | |
| Sr: ≤1 mg/kg | |
| Zn: ≤1 mg/kg | |
| concentration | 0.5 M in H2O |
| density | 1.064 g/mL at 20 °C |
| form | liquid |
| impurities | insoluble matter, passes filter test |
| ≤0.001% total nitrogen (N) | |
| InChI | 1S/2Na.H3O4P/c;;1-5(2,3)4 |
| InChI key | BNIILDVGGAEEIG-UHFFFAOYSA |
| pH | 8.8-9.4 (25 °C, 0.5 M in H2O) |
| product line | BioUltra |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].OP([O-])([O-] |
| solubility | H2O: 0.5 M at 20 °C, clear, colorless |
| UV absorption | λ: 260 nm Amax: 0.019 |
| λ: 280 nm Amax: 0.016 |
| Application: | Sodium phosphate dibasic solution has been used: • to supplement Dulbecco′s Modified Eagle Medium (DMEM) in calcifying medium to induce the calcification of vascular smooth muscle cells (VSMCs) • to prepare a stock solution of CaCl2 and MgCl2 to synthesize calcium phosphate (CPB) and magnesium phosphate bions (MPBs) respectively • to supplement 2xYT agar plates to culture BL21 DE3 star cells and BL21dLac Gold cells |
| Application: | Sodium phosphate dibasic solution may be used in the preparation of a wide variety of phosphate based biological buffers for use in cell and molecular biology application. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.064 g/mL at 20 °C |
| UNSPSC | 12161700 |

