Trizma® phosphate monobasic
SIGMA/93348 - BioXtra, ≥99.0% (NT)
Synonym: Mono(tris[hydroxymethyl]
CAS Number: 6992-39-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H11NO3 · H3PO4
Molecular Weight: 219.13
EC Number: 230-260-2
MDL Number: MFCD00043285
Linear Formula: NH2C(CH2OH)3 · H3PO4
Product Type: Chemical
| anion traces | chloride (Cl-): ≤50 mg/kg |
| sulfate (SO42-): ≤50 mg/kg | |
| assay | ≥99.0% (NT) |
| cation traces | Ca: ≤50 mg/kg |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤50 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤50 mg/kg | |
| Ni: ≤10 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| form | crystalline powder |
| InChI | 1S/C4H11NO3.H3O4P/c5-4(1- |
| InChI key | JLEXUIVKURIPFI-UHFFFAOYSA |
| mp | 170-174 °C |
| product line | BioXtra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OP(O)(O)=O.NC(CO)(CO)CO |
| solubility | H2O: 0.5 M at 20 °C, clear |
| Legal Information: | Trizma is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 50, 250 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (NT) |
| mp | 170-174 °C |
| UNSPSC | 12161700 |

