Polyacrylamide
SIGMA/92560 - nonionic water-soluble polymer
Synonym: 2-Propenamide; Acrylamide polymer; Polyacrylic
CAS Number: 9003-05-8
MDL Number: MFCD00084392
Linear Formula: (C3H5NO)n
Product Type: Chemical
| form | solid |
| InChI | 1S/C3H5NO/c1-2-3(4)5/h2H, |
| InChI key | HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA |
| mol wt | Mw 5,000,000-6,000,000 |
| mp | 246-250 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)C=C |
| Application: |
|
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 246-250 °C |
| UNSPSC | 41105319 |

