Trimethoprim
SIGMA/92131 - ≥99.0% (HPLC)
Synonym: 2,4-
CAS Number: 738-70-5
Empirical Formula (Hill Notation): C14H18N4O3
Molecular Weight: 290.32
EC Number: 212-006-2
MDL Number: MFCD00036761
Linear Formula: C14H18N4O3
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | Gram-negative bacteria |
| Gram-positive bacteria | |
| mycobacteria | |
| assay | ≥99.0% (HPLC) |
| biological source | synthetic |
| color | white to light yellow |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H18N4O3/c1-19-10-5- |
| InChI key | IEDVJHCEMCRBQM-UHFFFAOYSA |
| mode of action | DNA synthesis | interferes |
| enzyme | inhibits | |
| mp | ≥199.0 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1cc(Cc2cnc(N)nc2N)cc(O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Primarily used as an antibacterial agent. Dihydrofolate reductase inhibitor with selectivity for the prokaryote enzyme. |
| Application: | Trimethoprim is primarily used as an antibacterial agent. It is used in susceptibility studies of Mycobacterium tuberculosis and mechanism of resistance studies in Haemophilus influenzae . |
| Biochem/physiol Actions: | Inhibits the synthesis of tetrahydrofolate by procaryote specific dihydrofolate reductase (DHFR). |
| Biochem/physiol Actions: | Trimethoprim is a dihydrofolate reductase inhibitor with selectivity for the prokaryote enzyme. |
| General description: | Chemical structure: pyrimidine |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place.Light sensitive. Store under inert gas. Moisture sensitive. Product is sensitive to light and moisture. |
| Packaging: | 1g,5g,25g |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (HPLC) |
| mp | ≥199.0 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 51285203 |


