Docusate sodium salt
SIGMA/86139 - BioUltra, ≥99.0% (TLC)
Synonym: AOT; Bis(2-ethylhexyl) sulfosuccinate sodium salt; Sodium bis(2-ethylhexyl) sulfosuccinate; Sulfobutanedioic acid bis(2-ethylhexyl ester) sodium salt; Sulfosuccinic acid bis(2-ethylhexyl) ester sodium salt; ‘Dioctyl’ sulfosuccinate sodium salt
CAS Number: 577-11-7
Empirical Formula (Hill Notation): C20H37NaO7S
Molecular Weight: 444.56
EC Number: 209-406-4
MDL Number: MFCD00012455
Linear Formula: C20H37NaO7S
Product Type: Chemical
| λ | 0.1 M in methanol |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤100 mg/kg |
| assay | ≥99.0% (TLC) |
| cation traces | Al: ≤5 mg/kg |
| As: ≤0.1 mg/kg | |
| Ba: ≤5 mg/kg | |
| Bi: ≤5 mg/kg | |
| Ca: ≤10 mg/kg | |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤100 mg/kg | |
| Li: ≤5 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Mo: ≤5 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Sr: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| density | 1,146 g/cm3 at 27,4 °C |
| description | anionic |
| form | sheet |
| impurities | insoluble matter, passes filter test |
| InChI | 1S/C20H38O7S.Na/c1-5-9-11 |
| InChI key | APSBXTVYXVQYAB-UHFFFAOYSA |
| loss | ≤1% loss on drying, 110 °C (HV) |
| mol wt | 444.56 g/mol |
| product line | BioUltra |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].CCCCC(CC)COC(=O)CC( |
| solubility | methanol: 0.1 M at 20 °C, clear, colorless |
| UV absorption | λ: 260 nm Amax: 0.1 |
| λ: 280 nm Amax: 0.05 |
| Application: | Forms reverse micelles in hydrocarbon solvents; Suitable for the solubilization of the major myelin transmembrane proteolipid |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H318 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P362 + P364 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Purity | ≥99.0% (TLC) |
| Density | 1,146 g/cm3 at 27,4 °C |
| UNSPSC | 12161900 |


