L-Serine
SIGMA/84959 - BioUltra, ≥99.5% (NT)
Synonym: (S)
CAS Number: 56-45-1
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7NO3
Molecular Weight: 105.09
EC Number: 200-274-3
MDL Number: MFCD00064224
Linear Formula: HOCH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| λ | 0.5 M in 1 M HCl |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤50 mg/kg |
| sulfate (SO42-): ≤50 mg/kg | |
| assay | ≥99.5% (NT) |
| cation traces | Al: ≤5 mg/kg |
| Ba: ≤5 mg/kg | |
| Bi: ≤5 mg/kg | |
| Ca: ≤50 mg/kg | |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤50 mg/kg | |
| Li: ≤5 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Mo: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤50 mg/kg | |
| NH4+: ≤100 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Sr: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| color | white |
| form | powder or crystals |
| ign. residue | ≤0.1% (as SO4) |
| impurities | insoluble matter, passes filter test |
| ≤0.3% foreign amino acids | |
| InChI | 1S/C3H7NO3/c4-2(1-5)3(6)7 |
| InChI key | MTCFGRXMJLQNBG-REOHCLBHSA |
| loss | ≤0.1% loss on drying, 20 °C (HV) |
| mp | 222 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D +13.5±0.5°, c = 5% in 5 M HCl |
| product line | BioUltra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N[C@@H](CO)C(O)=O |
| solubility | 1 M HCl: 0.5 M at 20 °C, clear, colorless |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| UV absorption | λ: 260 nm Amax: 0.05 |
| λ: 280 nm Amax: 0.05 |
| Application: |
|
| Biochem/physiol Actions: | Precursor of glycine by serine hydroxymethyltransferase. |
| Other Notes: | Synthesis of labels for protonation studies by Fourier Transform infrared methods; Stabilizes mung bean nuclease at pH values below seven; Amino acid spacing in isotachophoresis on polyacrylamide gel - a critical evaluation; Growth requirement of various microorganisms |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.5% (NT) |
| mp | 222 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

