L-Ribulose
SIGMA/75436 - ≥90% (HPLC)
Synonym: L-Adonose; L-erythro-2-Pentulose
CAS Number: 2042-27-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10O5
Molecular Weight: 150.13
MDL Number: MFCD00075347
Linear Formula: C5H10O5
Product Type: Chemical
| assay | ≥90% (HPLC) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H10O5/c6-1-3(8)5(10) |
| InChI key | ZAQJHHRNXZUBTE-UCORVYFPSA |
| optical activity | [α]/D +14.5±3.0°, c = 0.1 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H](O)[C@H](O)C(=O)CO |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | |
| Biochem/physiol Actions: | |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥90% (HPLC) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352204 |

