Sodium dodecyl sulfate
SIGMA/74255 - dust-free pellets, suitable for electrophoresis, Molecular Biology, ≥99.0% (GC)
Synonym: Dodecyl sodium sulfate; Dodecyl sulfate sodium salt; Lauryl sulfate sodium salt; SDS; Sodium lauryl sulfate
CAS Number: 151-21-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H25NaO4S
Molecular Weight: 288.38
EC Number: 205-788-1
MDL Number: MFCD00036175
Linear Formula: CH3(CH2)11OSO3Na
Product Type: Chemical
| anion traces | chloride (Cl-): ≤200 mg/kg |
| assay | ≥99.0% (GC) |
| cation traces | Ca: ≤25 mg/kg |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤10 mg/kg | |
| K: ≤200 mg/kg | |
| Mg: ≤20 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| description | 62 |
| anionic | |
| form | rod |
| grade | Molecular Biology |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| HLB | 40 |
| impurities | DNases, none detected |
| RNases, none detected | |
| InChI | 1S/C12H26O4S.Na/c1-2-3-4- |
| InChI key | DBMJMQXJHONAFJ-UHFFFAOYSA |
| mol wt | 288.38 g/mol |
| mp | 204-207 °C (lit.) |
| quality | dust-free pellets |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].CCCCCCCCCCCCOS([O-] |
| solubility | water: soluble |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | suitable for electrophoresis |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Anionic detergent |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product is used as a surfactant to enhance catalysis. Click here ![]() |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H302 + H332 - H315 - H318 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-21/22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-36/37-39 |
| RIDADR | UN1325 - class 4.1 - PG 3 - Flammable solids, organic, n.o.s., H |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 338.0 °F |
| Flash Point(C) | 170 °C |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| mp | 204-207 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12161902 |





