5-Bromo-4-chloro-3-indolyl α-D-glucopyranoside
SIGMA/73837 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: X-α-Glc; X-α-glucoside
CAS Number: 108789-36-2
Empirical Formula (Hill Notation): C14H15BrClNO6
Molecular Weight: 408.63
MDL Number: MFCD00155606
Linear Formula: C14H15BrClNO6
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H15BrClNO6/c15-5-1- |
| InChI key | OPIFSICVWOWJMJ-HRNXZZBMSA |
| optical activity | [α]/D 105.0±5.0°, c = 1 in DMF/H2O 1:1 |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC[C@H]1O[C@H](Oc2c[nH]c3 |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | suitable as substrate for α-glucosidase; substrate used in the Druggan-Forsythe-Iversen medium (DFI agar) for the selective detection of Enterobacter sakazakii in infant milk |
| General description: | 5-Bromo-4-chloro-3-indoly |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352204 |

