Nicotinic acid
SIGMA/72309 - ≥99.5% (HPLC)
Synonym: 3-Picolinic acid; Niacin; Pellagra preventive factor; Pyridine-
CAS Number: 59-67-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5NO2
Molecular Weight: 123.11
EC Number: 200-441-0
MDL Number: MFCD00006391
Linear Formula: C6H5NO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% (HPLC) |
| biological source | synthetic |
| color | colorless to white |
| density | 1.473 g/cm3 at 25 °C |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.05% |
| impurities | ≤0.2% water |
| InChI | 1S/C6H5NO2/c8-6(9)5-2-1-3 |
| InChI key | PVNIIMVLHYAWGP-UHFFFAOYSA |
| mp | 234-238 °C |
| 236-239 °C (lit.) | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cccnc1 |
| solubility | water: 0.1 g/10 mL, clear, colorless |
| technique(s) | cell culture | mammalian: suitable |
| Application: | Nicotinic acid has been used as a standard in NAD+ precursor rescue experiments. It has also been used as a vitamin supplement in various culture media such as complete medium (CM) and synthetic medium. |
| Biochem/physiol Actions: | Nicotinic acid or Niacin regulates lipid metabolism by reducing low density lipoprotein (LDL), increasing high-density lipoprotein (HDL) and by inhibiting the progression of atherosclerosis and coronary artery lesions. Niacin deficiency leads to pellagra. In addition to vitamin supplement, niacin is also used as a broad spectrum lipid drug. |
| General description: | Nicotinic acid, also referred as Niacin or vitamin B3, is a water soluble vitamin. It is present in vitamin-enriched bread, liver, meat, fish, poultry, potatoes, green vegetables, peanuts and cereals. |
| Other Notes: | Coenzyme and Cofactors, vol 2: Pyridine Nucleotide Coenzymes |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 379.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 193 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.5% (HPLC) |
| mp | 234-238 °C; 236-239 °C (lit.) |
| Density | 1.473 g/cm3 at 25 °C |
| UNSPSC | 12352209 |


