Bromobimane
SIGMA/69898 - suitable for fluorescence, BioReagent, ≥95% (HPCE)
Synonym: Monobromobimane; Monobromobimane
CAS Number: 71418-44-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11BrN2O2
Molecular Weight: 271.11
MDL Number: MFCD00036951
Linear Formula: C10H11BrN2O2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% (HPCE) |
| fluorescence | λex 390 nm; λem 478 nm in 0.1 M phosphate pH 7.5 (after derivatization with glutathione) |
| λex 398 nm | |
| form | solid |
| InChI | 1S/C10H11BrN2O2/c1-5-7(3) |
| InChI key | AHEWZZJEDQVLOP-UHFFFAOYSA |
| mp | 152-154 °C (lit.) |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC1=C(C)C(=O)N2N1C(CBr)=C |
| solubility | acetonitrile: soluble |
| DMF: soluble | |
| DMSO: soluble | |
| methanol: soluble | |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | suitable for fluorescence |
| Application: | Bromobimane is used for the determination of thiols by the HPLC method. It is suitable as a pre-column derivatization agent for fluorometric determination of 2,3-dimercaptopropane-1-s |
| Features and Benefits: | The benefits of using Bromobimane for the analysis of low molecular weight thiols are: Highly selective.• Rapid reactivity. • Ease of separation of derivatives by reverse HPLC. • Ability to penetrate cells. |
| General description: | Bromobimane, also called probe for thiols, is a fluorescent reagent activated upon a photolysis reaction. Bromobimane in solution reacts with small thiol groups (e.g., GSH) and with reactive protein thiol groups (e.g., hemoglobin). The reaction of Bromobimane with thiols is of second-order and dependent on pH. And, upon reacting with thiolate, it activates the water-soluble fluorescent product for detection. |
| Other Notes: | Fluorescent thiol-specific reagent |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% (HPCE) |
| mp | 152-154 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12171500 |

