N-Dodecyl-N,N-dimethyl-3-ammonio-1-propanesulfonate
SIGMA/40232 - ≥97.0% (dried material, CHN)
Synonym: 3-(N,N-
CAS Number: 14933-08-5
Empirical Formula (Hill Notation): C17H37NO3S
Molecular Weight: 335.55
EC Number: 239-002-3
MDL Number: MFCD00036909
Linear Formula: CH3(CH2)11N+(CH3)2CH2CH2CH2SO3-
Product Type: Chemical
| aggregation number | 55 |
| application(s) | detection |
| assay | ≥97.0% (dried material, CHN) |
| cation traces | Ca: ≤20 mg/kg |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤50 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤150 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| CMC | 2-4 mM (20-25°C) |
| description | zwitterionic |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.1% |
| InChI | 1S/C17H37NO3S/c1-4-5-6-7- |
| InChI key | IZWSFJTYBVKZNK-UHFFFAOYSA |
| loss | ≤1% loss on drying, 110 °C |
| mol wt | micellar avg mol wt 18,500 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCC[N+](C)(C)CCC |
| Application: | N-Dodecyl-N,N-dimethyl-3-ammonio-1-pro |
| Other Notes: | Zwitterionic surfactant which effectively solubilizes cardiac 5′-nucleotidase |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 22-24/25-26-36/37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% (dried material, CHN) |
| UNSPSC | 12161900 |


