Water
SIGALD/320072 - ACS reagent
CAS Number: 7732-18-5
Empirical Formula (Hill Notation): H2O
Molecular Weight: 18.02
EC Number: 231-791-2
MDL Number: MFCD00011332
Linear Formula: H2O
Product Type: Chemical
| agency | suitable for EPA 601 |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤0.4 ppm |
| nitrate (NO3-): ≤0.4 ppm | |
| phosphate (PO43-): ≤1.0 ppm | |
| sulfate (SO42-): ≤1.0 ppm | |
| bp | 100 °C (lit.) |
| cation traces | heavy metals (as Pb): ≤0.01 ppm |
| conductivity | ≤2 μmho per cm at 25 °C |
| density | 1.000 g/mL at 3.98 °C (lit.) |
| dilution | (for analytical testing) |
| form | liquid |
| grade | ACS reagent |
| impurities | MnO4- reducers, passes test |
| ≤0.01% Silicate (as SiO2) | |
| ≤0.01 ppm silicate | |
| InChI | 1S/H2O/h1H2 |
| InChI key | XLYOFNOQVPJJNP-UHFFFAOYSA |
| mp | 0 °C (lit.) |
| pH | 6.0-8.0 (25 °C) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O |
| vapor density | <1 (vs air) |
| vapor pressure | 3 mmHg |
| Application: | Water can be used as a:• Solvent to ensure the appropriate deposition and recrystallization of the matrix material used in the matrix-assisted laser desorption/ionization (MALDI) analysis. • Mobile phase component in the high-performance liquid chromatography (HPLC) method used for the separation of polar compounds. |
| General description: | Our premium ACS solvents are ideal for routine chemical synthesis, drying, purification, and critical labware cleaning. They meet or exceed the rigorous standards of the American Chemical Society (ACS), ensuring high-quality results for your research needs. Premium ACS Solvents: Our solvents meet or exceed the stringent standards set by the American Chemical Society, ensuring high quality and reliability for your laboratory applications. Replicable and Publishable Results: Designed for consistency, our solvents deliver results that can be reliably reproduced, making them ideal for research that requires publication. Versatile Applications: Suitable for routine chemical synthesis, drying, purification, and critical labware cleaning, our solvents cater to a wide range of research needs in the laboratory. |
| Packaging: | 2.5, 4×4 L in poly bottle |
| Packaging: | 500 mL in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 100 °C (lit.) |
| mp | 0 °C (lit.) |
| Density | 1.000 g/mL at 3.98 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12191602 |

