Sodium sulfite
SIGALD/31454 - puriss. p.a., reag. Ph. Eur., anhydrous, 98-100.0% (iodometric)
CAS Number: 7757-83-7
Empirical Formula (Hill Notation): Na2O3S
Molecular Weight: 126.04
EC Number: 231-821-4
MDL Number: MFCD00003503
Linear Formula: Na2SO3
Product Type: Chemical
| agency | reag. Ph. Eur. |
| USP/NF | |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤50 mg/kg |
| assay | 98-100.0% (iodometric) |
| cation traces | As: ≤0.2 mg/kg |
| Ca: ≤50 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Se: ≤10 mg/kg | |
| Zn: ≤10 mg/kg | |
| form | solid |
| grade | puriss. p.a. |
| impurities | ≤0.001% heavy metals (as Pb) |
| ≤0.02% thiosulfate (S2O3) | |
| InChI | 1S/2Na.H2O3S/c;;1-4(2)3/h |
| InChI key | GEHJYWRUCIMESM-UHFFFAOYSA |
| pH | 9.0-10.5 (25 °C, 126 g/L) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].[O-]S([O-])=O |
| Application: | Sodium sulfite was used in the preparation of films based on wheat gluten. |
| General description: | Sodium sulfie is an inorganic sodium salt. Rapid-mixing method has been proposed to investigate kinetics of the reaction between oxygen and sodium sulfite. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| Risk Statements | 31 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH031 |
| Purity | 98-100.0% (iodometric) |
| UNSPSC | 12352302 |

