Hydrogen chloride solution
SIGALD/304174 - 1.0 M in acetic acid
CAS Number: 7647-01-0
Empirical Formula (Hill Notation): HCl
Molecular Weight: 36.46
MDL Number: MFCD00011324
Linear Formula: HCl
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in acetic acid |
| 950-1100 mmol/L (silver nitrate titration) | |
| density | 1.092 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/ClH/h1H |
| InChI key | VEXZGXHMUGYJMC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl |
| Packaging: | 100, 800 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H290 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P234 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-35 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 104.0 °F |
| Flash Point(C) | 40 °C |
| Density | 1.092 g/mL at 25 °C |
| UNSPSC | 12352301 |



