Phosphoric acid
SIGALD/30417 - puriss. p.a., ACS reagent, reag. ISO, reag. Ph. Eur., ≥85%
Synonym: Orthophosphoric acid
CAS Number: 7664-38-2
Empirical Formula (Hill Notation): H3O4P
Molecular Weight: 98.00
EC Number: 231-633-2
MDL Number: MFCD00011340
Linear Formula: H3PO4
Product Type: Chemical
| agency | reag. ISO |
| reag. Ph. Eur. | |
| USP/NF | |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤2 mg/kg |
| fluoride (F-): ≤1 mg/kg | |
| nitrate (NO3-): ≤3 mg/kg | |
| phosphite, hypophosphite (as H3PO3): ≤20 mg/kg | |
| phosphite, hypophosphite (as H3PO3): in accordance | |
| sulfate (SO42-): ≤30 mg/kg | |
| assay | ≥85% |
| bp | 158 °C (lit.) |
| cation traces | As: ≤0.5 mg/kg |
| Ca: ≤10 mg/kg | |
| Cd: ≤1 mg/kg | |
| Co: ≤1 mg/kg | |
| Cr: ≤1 mg/kg | |
| Cu: ≤1 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤5 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤0.5 mg/kg | |
| Na: ≤20 mg/kg | |
| Ni: ≤1 mg/kg | |
| Pb: ≤1 mg/kg | |
| Sb: ≤2 mg/kg | |
| Zn: ≤2 mg/kg | |
| density | 1.685 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| grade | ACS reagent |
| puriss. p.a. | |
| greener alternative category | Enabling ![]() |
| greener alternative product characteristics | Design for Energy Efficiency Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| impurities | reducing impurities, in accordance |
| residual solvents, in accordance | |
| substances precipitated by ammonia, in accordance | |
| ≤0.001% heavy metals (as Pb) | |
| ≤0.001% in water insoluble matters | |
| ≤0.001% KMnO4 red. matter (as O) | |
| ≤0.001% volatile acids (as CH3COOH) | |
| InChI | 1S/H3O4P/c1-5(2,3)4/h(H3, |
| InChI key | NBIIXXVUZAFLBC-UHFFFAOYSA |
| mp | ~40 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OP(O)(O)=O |
| suitability | passes test for appearance of solution |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| vapor density | 3.4 (vs air) |
| vapor pressure | 2.2 mmHg ( 20 °C) |
| 5 mmHg ( 25 °C) |
| Application: |
|
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which belong to one of the four categories of greener alternatives. Phosphoric acid-doped polybenzimidazole (PBI) membranes offer a cleaner path to energy by enabling high-temperature fuel cells that efficiently convert hydrogen into electricity with low emissions. Their durability and proton conductivity make them ideal for sustainable power systems. Click here ![]() |
| Other Notes: | Concentrated phosphoric acid is approx. 85% H3PO4 (aqueous). |
| Other Notes: | The article number 30417-4X2.5L will be discontinued. Please order the single bottle 30417-2.5L which is physically identical with the same exact specifications. The article number 30417-4X2.5L-M will be discontinued. Please order the single bottle 30417-2.5L-M which is physically identical with the same exact specifications. The article number 30417-6X1L will be discontinued. Please order the single bottle 30417-1L which is physically identical with the same exact specifications. The article number 30417-6X1L-M will be discontinued. Please order the single bottle 30417-1L-M which is physically identical with the same exact specifications. |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H290 |
| Precautionary statements | P234 - P390 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-45 |
| RIDADR | UN 1805 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥85% |
| bp | 158 °C (lit.) |
| mp | ~40 °C (lit.) |
| Density | 1.685 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


