Estuarine sediment (total Hg and methylmercury)
SIAL/ERMCC580 - ERM®, certified reference material
Product Type: Chemical
| agency | certified by the BSC |
| ERM® | |
| application(s) | environmental |
| composition | CH3Hg+, 0.0755 mg/kg ±0.0037 mg/kg by |
| total Hg, 132 mg/kg ±3 mg/kg by | |
| format | matrix material |
| grade | certified reference material |
| manufacturer/tradename | JRC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Analysis Note: | For more information please see: ERMCC580 ![]() |
| Legal Information: | ERM is a registered trademark of European Commission |
| Packaging: | Glass bottle containing ~40 g powder |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41116107 |

