Dichloroacetic acid
SIAL/D54702 - ReagentPlus®, ≥99%
Synonym: 2,2-Dichloroacetic acid; DCA; DCAA
CAS Number: 79-43-6
Empirical Formula (Hill Notation): C2H2Cl2O2
Molecular Weight: 128.94
EC Number: 201-207-0
MDL Number: MFCD00004223
Linear Formula: Cl2CHCOOH
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| bp | 194 °C (lit.) |
| concentration | ≤100% |
| density | 1.563 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | carboxylic acid |
| chloro | |
| InChI | 1S/C2H2Cl2O2/c3-1(4)2(5)6 |
| InChI key | JXTHNDFMNIQAHM-UHFFFAOYSA |
| mp | 9-11 °C (lit.) |
| pH | (1,2 at-129 g/l at 20 °C) |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)C(Cl)Cl |
| solubility | water: soluble |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor density | 4.5 (vs air) |
| vapor pressure | 0.19 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Dichloroacetic acid (DCA) can be used as: • A reactant in the synthesis of chloroketones by reacting with esters in the presence of LiHMDS via Claisen-type homologation reaction. • A structure-directing agent, solvent, or plastdopant for the preparation of different morphologies of polyaniline (PANI). Self-assembling nanostructured PANI may be formed due to the presence of strong hydrogen bonding between DCA and aniline/polyaniline. |
| General description: | Dichloroacetic acid (DCA) is a chlorinated acetic acid that has been reported to be a mouse liver carcinogen. The varying degrees of swelling of polyester in different concentrations of DCA solution has been analyzed by phase-contrast microscopy. The efficiency of titanium dioxide (TiO2) nanoparticles to catalyze the photodegradation of DCA has been investigated. |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 2.5 L in glass bottle |
| Packaging: | 5, 100 g in glass bottle |
| Packaging: | 5, 100, 4×100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H290 - H311 - H314 - H351 - H360FD - H373 - H400 |
| Precautionary statements | P202 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C,N |
| Risk Statements | 35-50 |
| Safety Statements | 26-45-61 |
| RIDADR | UN 1764 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH071 |
| Purity | ≥99% |
| bp | 194 °C (lit.) |
| mp | 9-11 °C (lit.) |
| Density | 1.563 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |





