Dibucaine hydrochloride
SIAL/D0638 - analytical standard, ≥99%
Synonym: 2-Butoxy-N-
CAS Number: 61-12-1
Empirical Formula (Hill Notation): C20H29N3O2 · HCl
Molecular Weight: 379.92
EC Number: 200-498-1
MDL Number: MFCD00012735
Linear Formula: C20H29N3O2 · HCl
Product Type: Chemical
| application(s) | forensics and toxicology pharmaceutical (small molecule) |
| assay | ≥99% |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C20H29N3O2.ClH/c1-4-7- |
| InChI key | IVHBBMHQKZBJEU-UHFFFAOYSA |
| mp | 99-101 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cl[H].CCCCOc1cc(C(=O)NCCN |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| Biochem/physiol Actions: | Potent, long-acting local anesthetic |
| General description: | Dibucaine hydrochloride is a quinolone derivative, which can be prepared using isatin as the starting material followed by a series of reactions. It is a local anesthetic agent. |
| Packaging: | 1, 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 99-101 °C (lit.) |
| UNSPSC | 41116107 |

