Ethylhexyl triazone
SIAL/93465 - analytical standard
Synonym: 2,4,6-
CAS Number: 88122-99-0
Empirical Formula (Hill Notation): C48H66N6O6
Molecular Weight: 823.07
EC Number: 402-070-1
MDL Number: MFCD09753106
Linear Formula: C48H66N6O6
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics environmental food and beverages personal care |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| impurities | ≤5% water (calc. from elemental analysis) |
| InChI | 1S/C48H66N6O6/c1-7-13-16- |
| InChI key | JGUMTYWKIBJSTN-UHFFFAOYSA |
| mp | 128-132 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | CCCCC(CC)COC(=O)c1ccc(Nc2 |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Ethylhexyl triazone may be used as an analytical reference standard for the quantification of the analyte in the following: • Cosmetic samples using ultra-high-performance supercritical fluid chromatography (UHPSFC). • Topical skincare products using normal-phase high-performance thin layer chromatography (HPTLC) and densitometry. • Environmental samples using liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS). |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | Ethylhexyl triazone has a high absorption coefficient and photostability, which makes it an important ingredient in cosmetic formulations, where high SPF value is required. |
| General description: | Ethylhexyl triazone is a ultraviolet-B filter, which is used as a sunscreen agent in skin care products. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Hazard statements | H413 |
| Risk Statements | 53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 584.6 °F |
| Flash Point(C) | 307 °C |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| mp | 128-132 °C |
| UNSPSC | 41116107 |

