Benzyl salicylate
SIAL/84260 - purum, ≥99.0% (GC)
Synonym: Benzyl 2-hydroxybenzoate
CAS Number: 118-58-1
Empirical Formula (Hill Notation): C14H12O3
Molecular Weight: 228.24
EC Number: 204-262-9
MDL Number: MFCD00020034
Linear Formula: 2-(HO)C6H4CO2CH2C6H5
Product Type: Chemical
| acid value | ≤5 |
| assay | ≥99.0% (GC) |
| bp | 168-170 °C/5 mmHg (lit.) |
| density | 1.176 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| phenyl | |
| grade | purum |
| InChI | 1S/C14H12O3/c15-13-9-5-4- |
| InChI key | ZCTQGTTXIYCGGC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| SMILES string | Oc1ccccc1C(=O)OCc2ccccc2 |
| transition temp | solidification point 24 °C(lit.) |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 - H319 - H412 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P273 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 43-51/53 |
| Safety Statements | 24-37-61 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 349.7 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 176.5 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| bp | 168-170 °C/5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.176 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


