D-(+)-Raffinose pentahydrate
SIAL/83400 - suitable for microbiology, ≥99.0%, Microbiological media component
Synonym: O-α-D-Galactopyranosyl-(1-6)-α-D-glucopyranosyl β-D-fructofuranoside pentahydrate, Melitose, Melitriose; O-α-D-Galactopyranosyl-(1→6)-α-D-glucopyranosyl β-D-fructofuranoside; Melitose; Melitriose
CAS Number: 17629-30-0
Empirical Formula (Hill Notation): C18H32O16 · 5H2O
Molecular Weight: 594.51
EC Number: 208-146-9
MDL Number: MFCD00071590
Linear Formula: C18H32O16 · 5H2O
Product Type: Chemical
| anion traces | chloride (Cl-): ≤50 mg/kg |
| sulfate (SO42-): ≤50 mg/kg | |
| application(s) | microbiology |
| assay | ≥99.0% |
| ≥99.0% (HPLC) | |
| cation traces | As: ≤0.1 mg/kg |
| Ca: ≤20 mg/kg | |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤50 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤50 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| form | powder |
| ign. residue | ≤0.1% (as SO4) |
| InChI | 1S/C18H32O16.5H2O/c19-1-5 |
| InChI key | BITMAWRCWSHCRW-PFQJHCPISA |
| mp | 78-80 °C |
| optical activity | [α]20/D +105±2°, c = 10% in H2O |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.O.O.O.O.OC[C@H]1O[C@H]( |
| solubility | H2O: 0.1 g/mL, clear, colorless |
| storage temp. | 10-30°C |
| Application: | D-(+)-Raffinose pentahydrate can be used as a carbon source for the cultivation of yeast |
| General description: | Raffinose is a natural trisaccharide composed of glucose, galactose, and fructose. It is a water-soluble oligosaccharide, most commonly present in legumes but also in sugar beets and remains during the process in the molasse. It is primarily used as a carbon source in the cultivation of yeast but also has certain cell proliferative and anti-oxidative properties that can prove useful in culture media. Raffinose is used by beneficial probiotic bacteria and an essential component of certain cryoprotectant solutions. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (HPLC); ≥99.0% |
| mp | 78-80 °C |
| Storage Temp. | 10-30°C |
| UNSPSC | 41106212 |

