Phenylglyoxylic acid
SIAL/78610 - purum, ≥98.0% (T)
Synonym: α-Oxophenylacetic acid; Benzoylformic acid
CAS Number: 611-73-4
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6O3
Molecular Weight: 150.13
EC Number: 210-278-7
MDL Number: MFCD00002575
Linear Formula: C6H5COCOOH
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (T) |
| bp | 84 °C/0.1 mmHg |
| form | crystals |
| functional group | carboxylic acid |
| ketone | |
| phenyl | |
| grade | purum |
| InChI | 1S/C8H6O3/c9-7(8(10)11)6- |
| InChI key | FAQJJMHZNSSFSM-UHFFFAOYSA |
| mp | 62-65 °C (lit.) |
| 63-67 °C | |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C(=O)c1ccccc1 |
| solubility | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-28-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (T) |
| bp | 84 °C/0.1 mmHg |
| mp | 62-65 °C (lit.); 63-67 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


