Xylene Substitute
SIAL/78475 - purum p.a., suitable for microscopy
Product Type: Chemical
| density | 0.75 g/mL at 20 °C |
| form | liquid |
| grade | purum p.a. |
| impurities | ≤0.1% aromatic compounds (as benzene) (UV) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| suitability | suitable for microscopy |
| Application: | Non-aromatic solvent mixture of saturated aliphatic hydrocarbons (C9-C11) |
| Packaging: | 2.5 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H304 - H315 - H340 - H350 |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P233 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 10-38-51/53-65-67 |
| Safety Statements | 61-62 |
| RIDADR | UN3295 - class 3 - PG 3 - EHS - Hydrocarbons, liquid, n.o.s., HI |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | < -40.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | < -40 °C - closed cup |
| Density | 0.75 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




