tert-Butyl methyl ether
SIAL/675407 - HPLC Plus, for HPLC, GC, and residue analysis, 99.9%
Synonym: MTBE; Methyl tert-butyl ether
CAS Number: 1634-04-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12O
Molecular Weight: 88.15
EC Number: 216-653-1
MDL Number: MFCD00008812
Linear Formula: (CH3)3COCH3
Product Type: Chemical
| application(s) | food and beverages |
| assay | 99.9% |
| autoignition temp. | 705 °F |
| bp | 55-56 °C (lit.) |
| density | 0.74 g/mL at 25 °C (lit.) |
| evapn. residue | ≤0.0001% |
| expl. lim. | 15.1 % |
| form | liquid |
| grade | HPLC Plus |
| impurities | ≤0.02% Water |
| InChI | 1S/C5H12O/c1-5(2,3)6-4/h1 |
| InChI key | BZLVMXJERCGZMT-UHFFFAOYSA |
| mp | -110 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(C)(C)C |
| suitability | suitable for residue analysis |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| UV absorption | λ: 210 nm Amax: ≤1.00 |
| λ: 225 nm Amax: ≤0.50 | |
| λ: 250 nm Amax: ≤0.10 | |
| λ: 300 nm Amax: ≤0.005 | |
| λ: 400 nm Amax: ≤0.005 | |
| vapor density | 3.1 (vs air) |
| vapor pressure | 4.05 psi |
| General description: | tert-Butyl methyl ether (MTBE) is a commonly used organic solvent. It can be synthesized by acid-catalyzed reaction between methanol and isobutene. It is an effective alternate to lead-containing additives for enhancing the octane rating of gasoline. The decomposition mechanism of MTBE by heat-assisted persulfate oxidation under different conditions has been reported. A study suggests that the addition of MTBE increases the number of active sites during polymerization of propene by the stopped-flow method. |
| Other Notes: | Discover LiChropur reagents ideal for HPLC or LC-MS analysis |
| Packaging: | 4, 4×4 L in PVC-coated bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-38 |
| Safety Statements | 9-16-24 |
| RIDADR | UN 2398 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -18.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -28 °C - closed cup |
| Purity | 99.9% |
| bp | 55-56 °C (lit.) |
| mp | -110 °C |
| Density | 0.74 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12190000 |



