Chloramine T trihydrate
SIAL/402869 - ACS reagent, 98%
Synonym: N-Chloro-p-toluenesulfonamide sodium salt
CAS Number: 7080-50-4
Empirical Formula (Hill Notation): C7H7ClNNaO2S · 3H2O
Molecular Weight: 281.69
EC Number: 204-854-7
MDL Number: MFCD00149066
Linear Formula: CH3C6H4SO2NClNa · 3H2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| 98.0-103.0% (ACS specification) | |
| form | powder |
| grade | ACS reagent |
| impurities | <1.5% insolubles (alcohol) |
| InChI | 1S/C7H7ClNO2S.Na.3H2O/c1- |
| InChI key | NZYOAGBNMCVQIV-UHFFFAOYSA |
| mp | 167-170 °C (lit.) |
| pH | 8.0-10.0 (25 °C, 5%) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: oxidant |
| SMILES string | O.O.O.Cc1ccc(cc1)S(=O)(=O |
| solubility | H2O: passes test |
| suitability | passes test for determination of bromide |
| Application: | Chloramine T trihydrate may be used as an oxidizing agent in the synthesis of 8-chloro-[1,2,4]triazolo[ It may also be used in the synthesis of the following compounds: • Nitrile imines by the oxidative dehydrogenation of N-(nitrobenzyl)-imidazole aldehyde hydrazine. • Mono-N-tosylated-1,2-diamines. • 3,5-Disubstituted isoxazoles. • Fused 3,6-disubstituted triazolothiadiazoles by the oxidative cyclization of N-heteroaryl-substituted hydrazones. |
| Application: | Nitrene source for aziridinations and aminohydroxylations. |
| General description: | Chloramine T (CAT) trihydrate is a commonly used reagent for organic synthesis especially in heterocyclic chemistry. CAT is an active chlorine compound that shows antimicrobial activity. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Packaging: | Capable of oxidative cyclization to produce various heterocycles. |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 - H334 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-31-34-42 |
| Safety Statements | 7-22-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3263 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 377.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 192 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH031 |
| Purity | 98%; 98.0-103.0% (ACS specification) |
| mp | 167-170 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




