Reagent Alcohol
SIAL/277649 - anhydrous, ≤0.003% water
Synonym: Ethyl alcohol, Reagent alcohol; Ethanol; RGA; denatured alcohol
CAS Number: 64-17-5
MDL Number: MFCD00003568
Product Type: Chemical
| bp | 78 °C |
| concentration | 100% |
| contains | 5% isopropyl alcohol as denaturant |
| 5% methyl alcohol as denaturant | |
| evapn. residue | <0.0005% |
| expl. lim. | 3.1-27.7 % |
| form | liquid |
| grade | anhydrous |
| reagent grade | |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Safer Solvents and Auxiliaries Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| impurities | ≤0.003% water |
| ≤0.005% water (100 mL pkg) | |
| InChI | 1S/C2H6O/c1-2-3/h3H,2H2,1 |
| InChI key | LFQSCWFLJHTTHZ-UHFFFAOYSA |
| mp | -114 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCC |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| vapor density | 1.59 (vs air) |
| vapor pressure | 59.5 hPa ( 20 °C) |
| Features and Benefits: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. Ethanol is environmentally preferable green solvent and thus it aligns with "Safer Solvents and Auxiliaries". Click here ![]() |
| General description: | Reagent Alcohol is ethanol that is made non-consumable by the addition of denaturants. |
| Other Notes: | 95 parts of specially denatured ethyl alcohol 3A, 200 proof, with 5 parts of isopropyl alcohol. Final concentrations are ~ 90% ethanol, ~ 5% methanol and ~ 5% isopropanol. |
| Packaging: | 1, 6×1, 2, 4×2 L in Sure/Seal™ |
| Packaging: | 100, 12×100 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H371 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 - P308 + P311 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-68/20/21/22 |
| Safety Statements | 16-36/37 |
| RIDADR | UN1170 - class 3 - PG 2 - Ethanol, solution |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 48.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 9 °C - closed cup |
| bp | 78 °C |
| mp | -114 °C |
| UNSPSC | 15101802 |




