Sodium glyoxylate monohydrate
ALDRICH/G4502 - ≥93%
Synonym: Glyoxylic acid sodium salt monohydrate; Oxoethanoic acid sodium salt
CAS Number: 918149-31-2
Empirical Formula (Hill Notation): C2HNaO3 · H2O
Molecular Weight: 114.03
MDL Number: MFCD00150939; MFCD00150939
Linear Formula: HC(O)COONa · H2O
Product Type: Chemical
| assay | ≥93% |
| InChI | 1S/C2H2O3.Na.H2O/c3-1-2(4 |
| InChI key | VPWPWKBHCGJTTQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O.[Na+].[O-]C(=O)C=O |
| storage temp. | −20°C |
| Application: |
|
| Application: | Sodium glyoxylate monohydrate is used as an intermediate in the transamination reaction in the formation of unstable keto esters during the synthesis of indolo [3,2-a] carbazoles. |
| General description: | Sodium glyoxylate monohydrate, also known as Glyoxylic acid sodium salt monohydrate, is often utilized in the reductive amination of glyoxylate/pyruvate intermediates and ketoacids with hydroxylamine. |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥93% |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |

