1,4-Diethylbenzene
ALDRICH/D91004 - ≥98%
CAS Number: 105-05-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14
Molecular Weight: 134.22
EC Number: 203-265-2
MDL Number: MFCD00009264
Linear Formula: C6H4(C2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| autoignition temp. | 806 °F |
| bp | 184 °C (lit.) |
| density | 0.862 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C10H14/c1-3-9-5-7-10(4 |
| InChI key | DSNHSQKRULAAEI-UHFFFAOYSA |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCc1ccc(CC)cc1 |
| vapor density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | 0.99 mmHg ( 20 °C) |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H304 - H315 - H318 - H411 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P280 - P301 + P310 - P305 + P351 + P338 - P331 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 2049 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 132.8 °F |
| Flash Point(C) | 56 °C |
| Purity | ≥98% |
| bp | 184 °C (lit.) |
| mp | −43 °C (lit.) |
| Density | 0.862 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |





