Diethyl acetamidomalonate
ALDRICH/D84601 - 98%
Synonym: Acetamidomalonic acid diethyl ester
CAS Number: 1068-90-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15NO5
Molecular Weight: 217.22
EC Number: 213-952-9
MDL Number: MFCD00009146
Linear Formula: CH3CONHCH(CO2C2H5)2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 185 °C/20 mmHg (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H15NO5/c1-4-14-8(12) |
| InChI key | ISOLMABRZPQKOV-UHFFFAOYSA |
| mp | 95-98 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)C(NC(C)=O)C(=O)OC |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 185 °C/20 mmHg (lit.) |
| mp | 95-98 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

