N,N′-Dicyclohexylurea
ALDRICH/D80800 - 98%
Synonym: 1,3-Dicyclohexylurea
CAS Number: 2387-23-7
Empirical Formula (Hill Notation): C13H24N2O
Molecular Weight: 224.34
EC Number: 219-213-7
MDL Number: MFCD00003829
Linear Formula: C6H11NHCONHC6H11
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C13H24N2O/c16-13(14-11 |
| InChI key | ADFXKUOMJKEIND-UHFFFAOYSA |
| mp | 232-233 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C(NC1CCCCC1)NC2CCCCC2 |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-51/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 232-233 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

