3,5-Dichloropyridine
ALDRICH/D73804 - 98%
Synonym: 3,5-Dichloropyridine
CAS Number: 2457-47-8
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3Cl2N
Molecular Weight: 147.99
EC Number: 219-537-9
MDL Number: MFCD00006376
Linear Formula: C5H3Cl2N
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C5H3Cl2N/c6-4-1-5(7)3- |
| InChI key | WPGHPGAUFIJVJF-UHFFFAOYSA |
| mp | 65-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1cncc(Cl)c1 |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 65-67 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



