2,3-Dichloropyridine
ALDRICH/D73405 - 99%
CAS Number: 2402-77-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3Cl2N
Molecular Weight: 147.99
EC Number: 219-281-8
MDL Number: MFCD00006229
Linear Formula: C5H3Cl2N
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C5H3Cl2N/c6-4-2-1-3-8- |
| InChI key | MAKFMOSBBNKPMS-UHFFFAOYSA |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1cccnc1Cl |
| Packaging: | 10 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 64-67 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


