3,4-Dichlorophenol
ALDRICH/D70406 - 99%
Synonym: 3,4-DCP
CAS Number: 95-77-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4Cl2O
Molecular Weight: 163.00
EC Number: 202-450-5
MDL Number: MFCD00002258
Linear Formula: Cl2C6H3OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | ~253 °C (lit.) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/C6H4Cl2O/c7-5-2-1-4(9) |
| InChI key | WDNBURPWRNALGP-UHFFFAOYSA |
| mp | 65-67 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc(Cl)c(Cl)c1 |
| Application: | 3,4-Dichlorophenol (3,4-DCP) is used in the synthesis of (Z)-5-arylmethylidene rhodanines as anti-methicillin-resistan |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/38 |
| Safety Statements | 26-28 |
| RIDADR | UN 2020 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | ~253 °C (lit.) |
| mp | 65-67 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



