Dichloromethyl methyl ether
ALDRICH/D65658 - 98%
Synonym: α,α−Dichloromethyl methyl ether; 1,1-Dichlorodimethyl ether
CAS Number: 4885-02-3
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4Cl2O
Molecular Weight: 114.96
EC Number: 225-498-9
MDL Number: MFCD00000828
Linear Formula: Cl2CHOCH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 85 °C (lit.) |
| density | 1.271 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2H4Cl2O/c1-5-2(3)4/h2 |
| InChI key | GRTGGSXWHGKRSB-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(Cl)Cl |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Common formylating reagent for aromatic compounds, chlorinating agent for carboxylic acids, and reactant with borinic esters for the preparation of alkenones. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H332 - H314 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-20/22-34-37 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2924 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 107.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 42 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 85 °C (lit.) |
| Density | 1.271 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |




